כלב קטן מצא השבוע את מותו בעקבות מגע עם פגר של חולדה שנמצאה בחצר בית פרטי בשכונת נווה אילן. מדובר במקרה מצער בו משפחה הזמינה הדברה פרטית לחצר ביתה כנגד מכרסמים. הכלב המשפחתי ששוטט בחצר בחופשיות מת לאחר שככל הנראה בא במגע עם פגר של חולדה שנגסה בפיתיון הרעיל.

בעקבות המקרה עלו דיווחים של אזרחים ובעלי כלבים מודאגים שסברו בתחילה, בטעות, כי בוצעה הדברה בשטחים הציבוריים, אך לבסוף הסתבר שלא כך הדבר. בפוסט בפייסבוק שפירסמה מרפאת אפרת לחיות בית נכתב כי "רעל עכברים מסוכן מאוד לכלבכם ויכול להגיע בצורת "חטיפים" בכמה צורות/גדלים שלרוב יהיו בצבע כחול או ורוד. רעל זה פוגע בתפקודי הקרישה ומוביל לדימום בלתי נשלט עד מוות. אין לתת לכלב שלכם לאכול שום דבר מהרצפה ובמידה והבחנתם בשטפי דם בעור/בריריות או שראיתם דימומים מוזרים (בשתן/צואה) יש להגיע מיידית לקבלת טיפול רפואי. מצטערים מיני שלא הצלחנו לעזור".

מבירור שערך ''יבנתון'' עולה כי המחלקה לאיכות הסביבה בעירייה מבצעת הדברה באופן שגרתי בתאי ביוב סגורים בלבד ולא בשטחים פרטיים, באמצעות מדביר מקצועי ומוסמך. בנוסף העירייה מעדכנת את דיירי הרחוב באמצעות הודעות המודבקות ברחבי השכונה בהתאם לכללים. במקרים כאלה קיימת אחריות של בעלי כלבים וחתולים לוודא ביתר שאת כי בעלי החיים אינם משוטטים בחופשיות, על מנת שלא ייחשפו למגע עם פגרים המתגלים בשטח בעקבות ההדברה. החוק אף קובע כי אין לשחרר כלבים לשטחים ציבוריים.

בעלת הכלב שמת ואשר בביתה בוצעה ההדברה שוחחה השבוע עם הווטרינר העירוני. יצוין כי לבעלת הכלב אין כל טענה כלפי העירייה.